20 Ocak 2013 Pazar

Saparmurat Türkmenbaşı (19 Şubat 1940 – 21 Aralık 2006)

 Saparmurat Türkmenbaşı (19 Şubat 1940 – 21 Aralık 2006)
Saparmurat Atayeviç Türkmenbaşı (Niyazov) (Türkmence: Saparmyrat Ataýewiç Türkmenbaşy Nyýazow), 1991-2006 yılları arasındaki 15 yıl boyunca Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı görevinde bulundu.
Saparmurat Niyazov, 1940 yılında bir işçi ailesinin çocuğu olarak başkent Aşkabad'a 20 km mesafedeki Kıpçak Köyünde dünyaya geldi.
Babası II. Dünya Savaşı'nda öldürüldü.
Ailesinin diğer fertleri, 6 Ekim 1948 yılında meydana gelen Aşkabat depreminde öldü.
İlk önce yetimhanede, sonra uzak aile fertlerinin evinde büyüdü.
Leningrad Teknik Üniversitesi'nden Enerji mühendisi unvanı ile mezun oldu.
Bundan sonra Aşkabat yakınlarındaki Bezmein enerji tesislerinde çalıştı.
Daha sonra Komünist Parti üyesi oldu.
1985 yılında Türkmenistan Milletvekilleri Konseyi Başkanlığı'na atandı.
 Saparmurat Türkmenbaşı (19 Şubat 1940 – 21 Aralık 2006)
Sonra Türkmen Komünist Partisi'nin Merkez Komite I. Sekreterliği'ne seçildi.
13 Ocak 1990 tarihinde Cumhuriyetin yüksek yargı organı olan Yüksek Sovyet başkanlığına atandı.
27 Ekim 1990 günü yapılan seçimlerde Türkmen Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanlığına seçildi.
27 Ekim 1991'da Türkmenistan Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan ettikten sonra cumhurbaşkanlığı görevine devam etti.
21 Haziran 1992 yılında yeni bir anayasanın kabulü için yapılan yeni cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyları aldı.
22 Ekim 1993 tarihinde kendisini Türkmenbaşı ilan etti.
Bu tanımı bir çeşit soyadı gibi kullandı.
Türkmenistan, dünyanın en büyük doğal gaz rezervlerinden birine sahiptir.
Türkmenbaşı, halka su, doğal gaz ve elektriğin ücretsiz olarak dağıtılmasını sağladı.
Kalp ilacı kullandığı bilinen Türkmenbaşı, yapılan resmî açıklamaya göre, 21 Aralık 2006'da yerel saatle 01:10'da (20:10 GMT) kalp krizinden öldü.



KAYNAKÇA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

muzafferbadem@hotmail.com