3 Kasım 2012 Cumartesi

DİNYESTER NEHRİ, MOLDOVA, UKRAYNA

Dinyester Nehri ve Bender'deki Osmanlı Kalesi
Dinyester veya Turla (Ukraynca: Дністер, Rumence: Nistru), Doğu Avrupa'da bir nehirdir. Uzunluğu 1.362 km, debisi 310 m³/s, havzasını alanı, 72.100 km², kaynak rakımı, 1.000 km'dir.


Dinyester, Ukrayna'nın Polonya sınırında bulunan Drohobych şehrinden doğar ve Karadenize akar.
Kısa bir mesafe Ukrayna-Moldova sınırında ilerler sonra Moldova'dan ayrılır ve Transdinyester’de 398 km devam eder. Bu bölgeden ayrıldıktan sonra tekrar Modova-Ukrayna sınırına yönelir,ve Ukrayna'nın Karadeniz sahilinde bulunan haliç şekindeki Dinyester Limanı'nda denizle buluşur.

Alt kısmının batı kıyısı yüksek ve tepeliktir, doğu tarafı ise alçak ve düz arazidir. Nehir gerçekte Asya bozkırlarının son noktasıdır. En önemli kolları Răut and Bîc'dir

II. Dünya Savaşı’ndan önce Dinyester Romanya ve Sovyetler Birliği ile sınır oluşturmaktaydı. Savaş sırasında nehrin sol kıyısı Alman ve Romanya güçleri ile Sovyet askeri arasında bir muharebe alanıydı.

Dinyester Nehri'nin Kolları 

Stryi Nehri, Dinyester Nehri'nin en önemli kollarından biridir.
Sağ tarafındaki kolları Reut Nehri, Ikel Nehri, Byk Nehri ve Botna Nehri.
Sol tarafındaki kolları Zolota Lypa Nehri (140 km), Koropets Nehri, Dzhuryn Nehri, Seret Nehri (250 km), Zbruch Nehri (245 km), Smotrych Nehri (169 km), Ushytsia Nehri (112 km), Kalius Nehri, Liadova Nehri, Murafa Nehri (162 km), Rusava Nehri, Yahorlyk Nehri (173 km) ve Kuchurhan Nehri (123 km).

Dinyester'in Diğer İsimleri

Dinyester ismi Sarmat dilinden gelmektedir.
Da-nu nazdya "öndeki nehir" anlamına gelir.
Karşılaştırma yapılacak olursa Dinyeper Nehri "arkadaki nehir" 'den türemiştir. Eski ismi olan Tyras ise, İskit dilinden gelmekte olup, anlamı "hızlı" dır.

Türkçe: Turla ve antik çağ zamanı
Rusça: Днестр (Dnestr)
Yidiş: Nester-נעסטער
Latince: Tyras 

Yunanca: Danastis.
Klasik yazarlar Danaster olarak kullanır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

muzafferbadem@hotmail.com