26 Haziran 2011 Pazar

Kazbek Dağı, Gürcistan


Kazbek Dağı, Gürcistan
Kazbek Dağı (Rusça: Gora Kazbek, Gürcüce: Mkinvari), Büyük Kafkaslar'ın en yüksek doruklarından biri. Yüksekliği 5,033 m'ye ulaşır. Tiflis'e bağlanan Gürcistan Askeri Karayolu'nun hemen batısındaki ana kuşakta yer alır. Lav kalınlığı yaklaşık 33 m'yi bulan çift konik biçimli sönmüş bir yanardağdır. Yüzeyini örten buz tabakalarından Terek Nehrinin kaynakları doğar. Alçak yamaçları alp tipi çayırlarla kaplıdır. Kazbek dağı Aleksandr Puşkin'in ve M.Y. Lermontov'un şiirlerine konu olmuştur.

Kazbek Dağı'ndaki Kaza Üzerine DPÜDAK Basın Bildirisi
Dumlupınar Üniversitesi Dağcılık Kulübü

Kulüp üyelerimiz Sefa SAĞLAM, Burhan AYDIN ve Emre KURUOĞLU 22.01.2011 tarihinde Sefa SAĞLAM liderliğinde Gürcistan Kazbek Dağına(5047 m) tırmanışa başlamışlardır. 25.01.2011 tarihinde 3800 kampından zirve tırmanışı için harekete geçen ekibimiz akşam saatlerinde Üniversitemiz Dağcılık Kulübü ile iletişime geçerek bir kazanın meydana geldiğini bildirmiştir. Bunun üzerine üniversitemiz bünyesinde oluşturulan kriz merkezi, hemen harekete geçmiş Türkiye ve Gürcistandaki yetkili tüm kurumlara( Afyonkarahisar UMKE bölge sorumlusu, Sağlık Bakanlığı Kriz Merkezi, Başbakanlık Kriz Merkezi , Türkiye Cumhuriyeti Gürcistan Tiflis Büyükelçiliği,Türkiye Dağcılık Federasyonu ) kaza ile ilgili bilgi verilmiş ve arama kurtarma çalışmaları başlatılmıştır. Çalışmalar sonucunda 26.01.2011 Sabah 06.30 sularında ekibimize ulaşılmış ve sporcumuz Emre KURUOĞLU` nun hayatını kaybettiği, Burhan AYDIN ve Sefa SAĞLAM’ ın ise sağlık durumlarının iyi olduğu haberi tarafımıza bildirilmiştir.

SEFA SAĞLAM` DAN ALINAN VE RESMİ OLMAYAN BİLGİYE GÖRE; KAZANIN NASIL GERÇEKLEŞTİĞİ
Zirve tırmanışına başlayan ekibimiz 4500mt civarında havanın bozması ile beraber 3800 kampına geri dönmeye karar vermiştir. Dik eğimli bölgeyi geçtikten sonra yumuşak eğimli bölgedeki iniş esnasında sporcumuz Emre KURUOĞLU dengesini kaybederek buzulda düşmüş, tüm çabalarına rağmen kendisini durduramamış ve vadiye kadar sürüklenmiştir. Olaydan tahmini olarak 1.5 saat sonra ekip arkadaşları sporcumuzun yanına ulaşabilmiş, nabzının olmadığını, vücudunun şiştiğini ve bir yaşam belirtisinin olmadığını gözlemlemişlerdir. Sefa SAĞLAM ve Burhan AYDIN havanın çok soğuk olması ve vücutlarında lokal donmaların başlaması üzerine o bölgede bulunan Meteoroloji binasına sığınmışlardır.

Gürcistan Büyükelçiliği ile Üniversite yönetimimiz temas halinde olup resmi işlemleri yürütmektedir.

GÜRCİSTAN KAZBEK DAĞI EKİBİMİZ
SEFA SAĞLAM - LİSANSLI DAĞCI
BURHAN AYDIN-LİSANSLI DAĞCI
EMRE KURUOĞLU-LİSANSLI DAĞCI (vefat etti)

         GÜRCİSTAN TARİHİ            
GÜRCİSTAN'IN İDARİ BÖLGELERİ

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

muzafferbadem@hotmail.com